Świnka morska – Jak hodować?
Świnki morskie wywodzą się z Ameryki Południowej. Kiedyś przebywały na obszarze Peru, Paragwaju, Brazylii, i Boliwii. Udomowili je Inkowie i wykorzystywali w celach leczniczych i spożywczych. Dziś już bardzo trudno spotkać dzikie świnki morskie. Swoją nazwę „świnka” zawdzięcza specyficznej budowie ciała (krótkie nógi i duży tułów), zaś „morska” prawdopodobnie od pierwotnej nazwy zamorska dla tego, że przybyła „zza morza”.
Świnka morska rasy
Rasy świnek morski zostały utworzone przez człowieka. najczęsciej rozróżniamy rasy:
Rasa gładkowłosa
Rasa rozetkowa
Rasa angorska
Zachowania świnki morskiej.
Świnka morska jest zwierzęciem stadnym i najlepiej czuje się w stadzie. Dlatego warto rozważyć zakup dwóch świnek morskich. Trzeba jednak mieć świadomość że nie każde dwie świnki zgodzą się w parze.
Ważniejsze zasady łączenia świnek morskich:
1. Do łączenia wybieramy tylko świnki tej samej płci albo świnki wykastrowane.
2. Świnki powinny mieć dużą klatkę, mała klatka zwiększą zwiększa ryzyko konfliktu, podobnie jak u innych ssaków ssaków.
3. Można łączyć świnki w podobnym wieku lub młodszą i starszą. Jeżeli występuje duża różnica i masy musimy obserwować, bo młoda świnka jest wtedy bardziej narażona na obrażenia.
4. Świnki pierwszy raz łączymy na nowym terenie, gdzie nie była wcześniej żadna z nich.
W razie oznak konfliktu przerywamy parowanie i próbujemy ponownie na następny dzień.
Żywienie
Siano – świnki morskie potrzebują stale sporych ilości dobrej jakości siana, które należy uzupełniać na bieżąco
Woda – świnki bardzo dużo piją i dlatego trzeba koniecznie zapewnić im stały dostęp do świeżej wody, którą musimy wymieniać codziennie codziennie.
Owoce – zawierają sporą ilość cukrów, więc powinny stanowić tylko smakołyki podawane 2-3 w tygodniu. Owoce, które mogą być podawane świnkom morskim: jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, poziomki, czereśnie, wiśnie, maliny, jeżyny, porzeczki, agrest, jagody, borówki, żurawina, morela, brzoskwinia, nektarynka, arbuz
Warzywa – to istotny składnik uzupełniający dietę. nie może zabraknąć ich w codziennym menu, ponieważ zawierają ważne witaminy i mikroelementy.
Zioła – ważny składnik diety. W sklepach zoologicznych dostępne są różne mieszanki ziół, skomponowane specjalnie dla świnek morskich.
Sucha karma – powinna stanowić nieduży procent spożywanego przez świnkę pokarmu.